Terapia poznawczo behawioralna w Warszawie

Problemy natury psychicznej pokroju depresji, schizofrenii czy różnego rodzaju zaburzeń wymagają odpowiedniej terapii. Obecnie wypracowano i udokumentowano wiele nurtów, które są wyjątkowo skuteczne i dobrze wpływają na mechanizmy w ludzkiej psychice. Jednym z popularniejszych i jednocześnie uznanych nurtów jest terapia poznawczo-behawioralna, która została opracowana w latach 60. ubiegłego wieku, czyli stosunkowo niedawno, jednak szybko zyskała sławę na całym świecie.
Terapia poznawczo behawioralna

Na czym polega terapia behawioralna?

Głównym założeniem terapii poznawczo-behawioralnej jest to, że zarówno myśli i emocje, jak i zachowania człowieka wzajemnie na siebie oddziałują, co prowadzi do powstania wzorców zachowań, niestety często niezbyt właściwych. Jest to oczywiście naturalne, ponieważ przez pewne sytuacje utrwalamy konkretne zachowania lub kopiujemy działania innych. Reakcje są więc przyzwyczajeniem, nieracjonalnym dopasowaniem się do danej sytuacji. Terapia natomiast wykrywa niewłaściwe wzorce i zastępuje je właściwymi.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna - kiedy warto się na nią zdecydować?

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest przeznaczona przede wszystkim dla osób borykających się z problemami dotykającymi depresji oraz zaburzeń lękowych i dolegliwości ze wspomnianym lękiem. Jest też dobrym narzędziem w ramach treningu umiejętności społecznych. CBT sprawdza się także w przypadku napadów paniki i zaburzeń nastroju. Jest wskazana wśród pacjentów, którzy mają negatywne mniemanie o sobie, nie lubią siebie i wykazują dysfunkcyjne mechanizmy poznawcze.

Terapia CBT w Warszawie - gdzie?

Szukając odpowiedniego miejsca do skorzystania z terapii poznawczo-behawioralnej warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w tym nurcie terapeutycznym - to istotne, ponieważ praca nad schematami musi być precyzyjna, i jednocześnie subtelna, ponieważ pacjent musi czuć swobodę. Dobrym miejscem jest Salus Pro Domo, czyli centrum medyczne skupiające się na zdrowiu psychicznym, w którym pracują doświadczeni terapeuci, cieszący się renomą w środowisku specjalistycznym.